Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Фудбалерите на Барселона продолжија со одлични резултати сезонава во Примера, а Мајорка синоќа „падна“ на гости со резултат 0:1.

Непоразената Барселона стигна до шестиот триумф во седум натпревари, но денеска не беше лесно во Мајорка. Роберт Левандовски повторно беше херој.

Фантастичниот Полјак повторно покажа за каков мајстор се работи. Во 20. минута погоди по одличен продор по левата страна, се намести на десната нога и потоа упати прекрасен удар во далечниот агол од голот на Мајорка.

Никој во тој момент не очекуваше дека тоа ќе биде конечниот резултат на играта, но тоа се случи.

Имаше шанси на двете страни, а Хауме Коста промаши одлична во 35-та за домашните, чиј удар го одбрани Марк-Андре тер Штеген.

Во продолжение Ведат Муриќи можеше да постигне гол, но со глава изведе над голот и потоа „влезе“ Барселона.

Франк Кесие можеше да ги реши работите во 61. минута, но шутираше само покрај стативата. Добра шанса на крајот пропушти и Жорди Алба, но на крајот за Барселона е важно што освои три важни бода.

Сега Каталонците се на првото место на табелата со бод повеќе од Реал, но и натпревар повеќе.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе