Незапирливиот Салах: 9 натпревари во низа дава гол и руши рекорди

Египетскиот репрезентативец го отвори резултатот синоќа во Мадрид, со што запишувајќи се во листата на стрелците постави нов клупски рекорд.

Мохамед Салах постави нов рекорд во историјата на Ливерпул откако стана првиот играч кој успеал на 9 натпревари по ред да постигне гол, достигнување кое никому во долгата клупска историја, која патем датира уште од 1892 година, не му успеало.

Ливерпул синоќа славеше на гостувањето кај Атлетико со 3:2, а Салах уште во 8. минута постигна гол најавувајќи ја победата која потоа во 78. минута од белата точка и ја завери.

Салах сезонава игра маестрално за Ливерпул и веќе на Островот велат дека тој се наоѓа во најдобрата форма во својата кариера. Откако почна новата сезона тој во сите натпреварувања има постигнато 12 гола, од кои на 9 натпревари во низа. Неговата непрекината низа почна на крајот од август која од пенал погоди против Челси (1:1) во Премиер лигата. Оттогаш, тресеше мрежи на сите натпревари на кои играше, а жртви му беа Лидс, Милан, Кристал Палас, Брентфорд, Порто, Манчестер Сити, Вотфорд и сега Атлетико.

URL

Единствениот натпревар на кој не постигна гол, а се наоѓа меѓу оние во низата, беше оној против Норвич во Лига купот, но од проста причина што тогаш не играше добивајќи заслужен одмор.

А, пак, единствениот натпревар на кој настапи, а не постигна гол сезонава е оној од 2. коло во Премир лигата против Барнли. Низата ја почна после тој дуел. Да погодеше и тпгаш сега низата ќе гласеше 11 натпревари, бидејќи гол даде и во 1. коло.

За разлика од настапите во својот клуб, со репрезентацијата на Египет не може да се пофали со слична форма. Во септемвриските и октомвриските мундијалски квалификациски натпревари трипати одигра цели 90 минути, но ниту еднаш не се запиша во листата на стрелци, а противници му беа Габон и двапати Либија.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе