Никола Јокиќ е МВП

Никола Јокиќ е прогласен за МВП на регуларната сезона во НБА лигата.

Оваа информација ја пренесе Шемс Чаранија, а НБА лигата наскоро и официјално ќе му ја врачи наградата.

Јокиќ стана првиот српски кошаркар кој е МВП во регуларниот дел од сезоната.

URL

Немаше сомнеж дека Јокиќ ќе биде МВП.

Одигра 72 натпревара, во просек остваруваше 26,4 поени, 10,8 скока и 8,3 асистенции.

URL

Јокиќ стана најниско драфтуваниот МВП во историјата на НБА лигата. Беше 41. пик на драфтот во 2014 година. Тој стана првиот играч што бил МВП и ги играл сите натпревари во сезоната од 2008 година и Коби Брајант.

Оваа сезона Јокиќ беше Топ 5 по поени, скокови и асистенции.

Remote video URL
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Кошарка

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more

Кошаркарите во Олимпиското село имаат проблем со ниските тавани

Read more

Милвоки Бакс се новите НБА шампиони

Read more

Скола со 41 година по петти пат ќе игра на ЛОИ

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе