Nintendo потврди: Има нова Switch конзола

Nintendo потврди дека има нова Nintendo Switch конзола за да спречи хакерски модификации кои го таргетираат популарниот гејминг систем.

Засега не е познато кога била објавена оваа нова верзија на конзолата, ниту какви хардверски промени добила. Нејзината објава беше потврдена за време на судењето на хакерот Гери Баузер од Team Xecuter Group.

Судењето заврши со изрекување на 40-месечна затворска казна за Баузер, а се појави и документација од овој случај која открива некои детали, меѓу кои и споменатата конзола.

„ Nintendo мораше да објави нова верзија на својот хардвер како одговор на хакерската алатка, а оваа модификација бараше безброј часови инженеринг и подесување на нашиот глобален синџир на производство и снабдување, и секако соодветни ресурси“, се вели во соопштението на Nintendo.

„Да бидеме јасни, овие ефекти се директен резултат на нападите на Баузер и Team Xecuter врз нашите мерки за заштита на технологијата.

Nintendo истакна дека е агресивен со тужбата и дека со голема сериозност го третира овој спор, за да испрати порака. Не се посочува кога е пуштен во продажба новиот модел, но се претпоставува дека тоа можеби се случило во 2018 година.

Тагови
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Гејминг

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Read more

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Read more

Лара Крофт е геј, а во новата игрица ќе биде во врска со жена?

Read more

PlayStation 5 добива две многу барани гејминг карактеристики

Read more
 

Гик

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе