ФОРМУЛА 1 2020

Ништо и од Големата награда на Холандија

Ф1
Ф.З.
/ 28.05.2020 / 14:12

Една по една, полека се откажуваат трките од сезонава во Ф1. Денеска организаторот потврди дека формула сезонава нема да се вози и во Холандија.

Поради пандемијата со COVID-19 се откажа уште една трка од сезоната 2020 која никако ни да почне. Организаторите на долгоочекуваното Холандско Гран-при потврдија дека земјата на лалињата сезонава нема да ја одржи својата трка.

Холанѓаните за оваа сезона го планираа враќањето во Ф1 по 1985 година и тоа со реконструирана патеката Зандворт, а Макс Верстапен едвај чекаше да се трка пред домашната публика. Сепак, сето тоа ќе мора да почека барем до наредната 2021 сезона.

Организаторот информира дека целосно бил подготвен да ја одржи трката, но бидејќи тоа морало да биде без публика, решија да ја откажат. Првично закажано за 3 мај, потоа одложено за нов, недефиниран датум, Гран-прито на Холандија сега е веќе откажано.

„Бевме целосно подготвени за оваа трка и сѐ уште сме. Ние и Ф1 ја разгледувавме можноста годинава да одржиме трка на нов датум без публика, но работата е што ние сакаме враќањето на Формула 1 во Зандворт да го прославиме заедно со нашите фанови во Холандија“, изјави поранешниот возач Јан Ламерс, сега директор на Холандското ГП.

Сите оние кои веќе имаат набавено карти за трката истите ќе можат да ги употребат и наредната сезона.

Холандското ГП е четврто откажано сезонава по оние во Австралија, Монако и Франција. Шест други се со статус на одложени, но без дефиниран датум.

Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Ф1

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Read more

Португалското Гран при ќе се одржи со гледачи

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе