Ништо од класичниот Евросонг и годинава, кои се можните сценарија?

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) соопшти детали во врска со годинашниот Избор за песна на Евровизија, што треба да се одржи во Ротердам, Холандија од 18 до 22 мај.

 

Откако минатата година Евросонг беше откажан поради пандемијата на COVID-19, организаторите се погрижија таков исход да не се случи оваа година. Тие понудија неколку можни сценарија во поглед на организацијата на настанот.

URL

Сценариото А вклучува нормална организација на Евросонг, како и сите претходни години, со публика и изведувачи на сцената во живо. Сепак, ова сценарио дефинитивно е отпишано и организаторите рекоа дека до мај ќе одлучат дали ќе се реализира Сценарио Б, В или Г.

Во сценариото Б, процентот на публика во салата е намален на 80%, а во прес-центарот може да има само 500 новинари, додека 1.000 би го следеле настанот виртуелно. Сите изведувачи и посетители кои би присуствувале во живо настанот, ќе мора да одржуваат дистанца од најмалку 1,5 м.

Во сценаријата В и Г, никој од изведувачите и членовите на делегациите не би дошол во Ротердам, туку настапите би се емитувале во живо од националните телевизиски студија.

Во сценариото В, публиката ќе биде во живо во салата, а сите новинари ќе присуствуваат на шоуто виртуелно.

Најстрогото, сценариото Г, предвидува настапи без публика во салата и без придружни настани.

Според објавените информации на официјалната веб-страница, меѓу учесниците ќе биде и претставникот од Република Северна Македонија.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Филм & ТВ

Најлошите филмови снимени според бестселери

Read more

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Read more

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Read more

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Најлошите филмови снимени според бестселери

Читај повеќе

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Читај повеќе

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен тизерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Читај повеќе
  • play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Читај повеќе