Nissan ги откри првите детали за новиот Qashqai

Компанијата Nissan се подготвува за претставување на новата генерација на моделот Qashqai, а сега ги открија и клучните детали.

Третата генерација на кросоверот Qashqai има за цел да ја продолжи успешната продажба бидејќи Nissan продаде повеќе од 3 милиони примероци од првите две генерации во Европа, односно 5 милиони примероци ширум светот.

Qashqai е базиран на новата платформа, дизајниран е и развиен во Велика Британија каде што и ќе се произведува.

За првпат во својата историја нема да биде достапен со дизел мотор.

Новиот модел доаѓа со 19-инчни фелни, односно со 20-инчни фелни за моделот со погон на сите четири тркала.

Ќе го движи 1,3-литарски бензин мотор со 12V благ хибриден систем кој ќе испорачува 138 КС во верзијата со мануелен менувач и погон на предните тркала, односно 155 КС со CVT автоматски менувач.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Porsche Taycan

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новиот NX, првиот Lexus со plug-in хибриден погон?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе