Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Компанијата Nissan наскоро ќе ја прошири понудата на електрични автомобили со нов SUV.

Станува збор за третиот електричен модел на Nissan, големиот SUV за кој се очекуваше дека ќе биде најавен со оглед на тоа дека потрошувачката за ваквите возила во САД и Кина е голема.

Неодамна беше претставен Nissan Ariya кој е базиран на новата CMF-EV модуларна платформа направена исклучиво за електричните модели. Како што е случај со другите произведувачи на автомобили како Volkswagen, се очекува дека и Nissan ќе ја користи CMF-EV платформата.

„Платформата ќе се користи и за други модели во иднината, C-SUV и D-SUV сегментите ќе пораснат за 300 отсто во наредните 3 години, така што оваа платформа ќе ја користиме во наредните неколку години во различни сегменти, изјави шефицата за Nissan електрични автомобили во Европа“, Хелен Пери.

Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе