Nissan Patrol Nismo на Manhart развива 650 КС

Шестата генерација на моделот Patrol на Nissan постои речиси 13 години, но тјунерот сепак му го даде вниманието што дефинитивно го заслужува.

Станува збор за Manhart, германски тјунер кој се прослави со проекти базирани на модели на BMW, но сѐ повеќе ја проширува својата понуда. Досега видовме тјунирани верзии на Defender, Audi RS3 и AMG SL моделот, меѓутоа, по серијата европски автомобили, Manhart се посвети на еден „Јапонец“.

За проектот, германскиот тјунер избра помоќна верзија Nismo која потекнува од 2015 година, а беше редизајнирана на почетокот на минатата година. Теренецот со високи перформанси го започна животот како подобрен модел и доби огромни бандажи од 24 инчи. Исто така, тој е спуштен и изгледа „поопасно“.

Теренецот сè уште е придвижуван од 5,6-литарски V8 мотор, но веќе не е атмосферски бидејќи Manhart вгради компресор и ја зголеми моќноста на 650 КС и 600 Nm вртежен момент од стандардните 428 КС и 560 Nm. Силата се пренесува на двете оски преку седумстепен автоматски менувач. Patrol Nismo сега има нов издувен систем со поагресивен звук.

Нема информации за новата изведба, но познато е дека стандардниот Petrol Nismo од 0 до 100 km/h забрзува за 7,3 секунди. Ако тоа не изгледа импресивно, тогаш треба да се запомни дека тежи 2.665 килограми.

Надворешноста и внатрешноста се карактеризираат со црна и темна тема, а Manhart ја прекри кабината со кожа и Алкантара.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Концепти

Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Read more

Morgan ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six

Read more

Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Read more

Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе
  • play_arrow

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Читај повеќе

Не користи мобилен додека возиш: Секој повик може да почека!

Читај повеќе

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе