Низ цела Србија станува задолжително носење заштитни маски на отворено

Носењето маски на отворено ќе биде задолжително на територијата на цела Србија во околности во кои не е можно да се држи дистанца од еден и пол метар, одлучи денеска Кризниот штаб.

Исто така, се препорачува да се носат заштитни маски на сите други јавни места на отворено.

Заштитни маски се задолжителни и на отворено, на места каде што не е можно да се обезбеди растојание од еден и пол метар, како што се редици пред продавниците, аптеките, автобуските и железничките постојки и слично.

Одлуките на Кризниот штаб ќе се применуваат на целата територија на цела Србија, а не, како што беше случај во последните неколку недели, само во одделни градови.

Ова важи и за носење маски во затворен простор, што досега беше задолжително во некои градови.

Сите мерки кои се усвоени денеска ќе се применуваат од петок, 17 јули.

На состанокот на Кризниот штаб донесена е одлука да се забрани собирање на повеќе од 10 лица на отворено.

На територијата на цела Србија, без оглед дали е прогласена вонредна состојба во одредена општина или град, забранети се собири на јавни места на затворен и отворен простор за повеќе од десет лица.

Владата на Република Србија уште еднаш апелира до граѓаните да ги почитуваат сите преземени мерки заради сопственото здравје и здравјето на своите најблиски.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Регион

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Read more

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Read more

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Read more

Нема патување во Грција до 31 август

Read more

Вести

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Читај повеќе

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Приведен осомничен за запалените возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести со конечен предлог за наставата, Владата треба да одлучи

Читај повеќе