Нобел за литература доби поетеса која пишуваше за нејзините трауми

Нобеловата награда за литература годинава ѝ припадна на американската поетеса Луиз Глук.

Шведската академија на науките одлучи да ја награди американската поетеса „за нејзиниот непогрешлив поетски глас кој со својата строга убавина, го прави индивидуалното постоење универзално“.

На прашањето што ѝ значи добивањето на Нобеловата награда, во телефонско интервју Глук рече:

„Првата помисла ми беше дека нема да имам веќе пријатели, бидејќи сите мои пријатели се писатели“, рече таа.

Remote video URL

Родена во 1943 година, Луиз Глук има напишано 12 збирки поезија и книга есеи за поезијата, наречена „Докази и теории“. Нејзината последна збирка од 2014 година е насловена „Верна и доблесна ноќ“.

За време на нејзината шестдецениска кариера, таа ги истражуваше траумата, смртта и исцелувањето, низ песни за кои некои научници тврдат дека се всушност исповеди.

Луиз Глук пишуваше за нејзината анорексија кога била тинејџерка, за што подоцна рече дека е резултат на нејзините напори да воспостави независност од мајка ѝ. Таа исто така пишуваше и за смртта на нејзината постара сестра, која починала уште пред Луиз да се роди.

Додека била на терапија, таа решила да оди на работилници за поезија и додека студирала започнала да го развива својот поетски глас. Таа ја објави својата прва збирка „Првороденче“ во 1968 година. Ја доби Пулицеровата награда за поезија во 1993 година за нејзината збирка „Див ирис“.

Таа беше прогласена за американски лауреат на поетите во 2003 година, а во 2016 година го доби Националниот хуманитарен медал од тогашниот претседател на САД, Барак Обама.

реклама

Книги

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе