Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Добитник на годинашната Нобелова награда за медицина и физиологија е Швеѓанецот Сванте Паабо за неговата работа на геномите на изумрените хоминиди и човечката еволуција, соопшти Нобеловиот комитет во Стокхолм.

Со прогласувањето на добитникот на Нобеловата награда во категоријата медицина на Институтот Каролинска во Стокхолм започна неделата во која ќе бидат соопштени и наградите за физика (вторник), хемија (среда), литература (четврток) и мир (петок). Во Осло се соопштува само добитникот на Нобеловата награда за мир.

URL

Нобеловата награда за економија ќе биде објавена следниот понеделник, иако таа не се заснова на конечната волја на донаторот на наградата и изумител на динамитот Алфред Нобел (1833-1896).

Наградите ќе бидат доделени на годишнината од смртта на Нобел на 10 декември.

URL

Минатата година, Нобеловата награда за медицина им припадна на научниците Дејвид Јулиус и Ардем Патапутијан за откритието на клеточните рецептори кои луѓето ги користат за да почувствуваат температура и допир.

Нобеловите награди се придружени со паричен износ од 10 милиони шведски круни по категорија.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе