ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Нојер: Мора Челси да го сфатиме сериозно

Голманот на Баерн е претпазлив, Челси е во криза и е далеку од оној гигант што беше, но сепак стигна до осминафиналето што не е мала работа.

Мануел Нојер веднаш по развршувањето на осминафиналната жрепка од Лигата на шампиони даде свое кратко видување за добиенот противник.

Баерн е голем фаворит во овој двобој особено и поради фактот што е единствената екипа која со максимален ефект ја мина групата. Тука е и лошата сезона која Челси ја игра, во Англија се големо разочарување, а во Лигата на шампиони завршија втори зад Валенсија.

„Жрепката ја гледавме тимски. Се радуваме што ќе одиме во Лондон. Имавме неколку интересни дешавки таму. Се разбира, се сеќаваме и на финалето во Минхен во 2012. Тие се опасен тим, мораме да ги сфатиме сериозно. Ќе мора да одиграме крајно фокусирано за да поминеме во наредната фаза“, рече Нојер.

Баерн и Челси се сретнаа во финалето во 2012 година кога токму „Алијанц“ арената беше домаќин. Но, Англичаните не му дозволија на баварскиот клуб да се радува пред домашната публика. Натпреварот заврши 1:1, а Челси потоа славеше на пенали со 4:3. Нојер беше тогаш на голот на Баерн и уште во првата серија го одбрани пеналот на Хуан Мата, но потоа беше немоќен во останатите четири.

Наредната 2013 година Баерн во Лондон конечно дојде до драгоцениот пехар совладувајќи ја Борусија со 2:1 во германското финале. Нојер и тогаш беше помеѓу стативите.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Фудбал

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Read more

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Read more

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Read more

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Read more

Спорт

  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе