Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca против COVID-19, објави DPA.

Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена врз основа на препораките на експертска комисија и на Норвешкиот институт за јавно здравје (FHI), кои советуваат да се изземат од норвешката програма за имунизација вакцините на AstraZeneca и на Johnson & Johnson поради ризик од многу ретки, но сериозни несакани ефекти.

Владата во моментов размислува да им ја понуди вакцината на Johnson & Johnson на оние кои сакаат да бидат имунизирани со неа.

Норвешка прекина да ја користи вакцината на AstraZeneca на 11 март како мерка на претпазливост, откако беше пријавено згрутчување на крвта по вакцинирањето, вклучително и смртни случаи. Дотогаш, околу 138.000 луѓе беа имунизирани со таа вакцина. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Свет

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Read more

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Read more

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Read more

Дутерте: Или ќе се вакцинирате или одите во затвор

Read more
 

Вести

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе