НБА 2021/22

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Тимот со најдобар скор сезомнава го претрпе четвртиот пораз откако неочекувано потклекна на домашен терен во дуелот со Сан Антонио Спарс.

Во „Чејс Сентр“ арената во Сан Франциско лидерот на Западната конференција и општо најдобар тим сезонава во НБА, Голден Стејт Вориорс, загуби со 107:112 од Сан Антонио Спарс кој е 12-ти на Западот.

Гостите од Сан Антонио беа предводени од Дерик Вајт кој постигна 25 поени, како и од Деџонте Мареј кој забележа дабл-дабл од 23 поени и 12 скока, а постигна и 7 асистенции. Границата над 20 поени ја мина и Лони Вокер со 21 поен. Најефикасен на паркетот беше домашниот кошаркар Стеф Кари со 27 поени.

Remote video URL

Спарс се во низа од 4 победи по ред и полека се искачуваат на табелата, но сѐ уште се надвор од местата кои водат во разигрувањето.

За Вориорс ова е четврти сезонски пораз, а втор во последните три натпревари откако во средата загубија кај Феникс Санс со кој сега имаат идентичен скор на врвот од Западот.

Резултати:

Њујорк Никс - Денвер Нагетс 99:113
Бруклин Нетс - Чикаго Булс 107:111
Милвоки Бакс - Мајами Хит 124:102
Далас Маверикс - Мемфис Гризлис 90:97
Голден Стејт Вориорс - Сан Антонио Спарс 107:112
Портланд Треил Блејзерс - Бостон Селтикс 117:145
Санкраменто Кингс - Лос Анџелес Клиперс 104:99

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Кошарка

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас

Read more

Јокиќ повторно маестрален, Дончиќ потопен, Клиперс со неверојатен камбек

Read more

Јокиќ израмни рекорд на живата легенда Кармело Ентони

Read more

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more
 

Спорт

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Читај повеќе

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Читај повеќе
  • play_arrow

Боливија - ракометен рекордер по неверојатни порази

Читај повеќе

Дресот на Баерн најкупуван во 2021, на ПСЖ само 9-ти

Читај повеќе

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Читај повеќе

Скалони: Меси ми се довери дека ковидот силно го удрил

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас

Читај повеќе

Нови ковид правила во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Медведев со голем пресврт обезбеди полуфинале на Австралија опен

Читај повеќе