1.МФЛ 2020/21

Нов триумф за Вардар, Академија Пандев поразена во Скопје

Филип Здравески
/ 28.11.2020 / 14:57

Во воведниот натпревар од 13. коло на македонската Прва лига, Вардар со 2:0 го совлада тимот на Академија Пандев.

Откако првото полувреме на сончевото, но ладно Скопје заврпи без голови, „Црвено-црните“ го отворија резултатот преку Цветановски осум минути по паузата.

Гостите од Струмица промашија колосална шанса да го израмнат резултатот кога имаа удар од белата точка во . минута кога Милован Петровиќ го фаулираше Даниел Миловановиќ. сепак, голманот Филип Илиќ одлично ја прочита намерата на Ѓорѓи Стоилов.

Потоа во 75. минута гостите останаа со играч помлаку откако поради втор жолт картон Бојан Димоски мораше предвреме да го напушти теренот.

На шест минути до крајот Петковски со глава ја запечати победата за Вардар.

Национална арена „Тоше Проески“ во Скопје
Вардар - Академија Пандев 2:0 (0:0)
Стрелци: 53' Матеј Цветановски, 84' Филип Петковски
Судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип)

Ова е петти триумф за Вардар сезонава и втор во низа, со кој сега има 19 бодови и е на делба на 4. место со Струга и Борец, барем до утре. Академија Пандев го запиша деветтиот пораз и ризукува да падне во зоната за испаѓање доколку утре победи слават Ренова или Беласица.

Останатите пет натпревари од ова коло се играта утре, сите со почеток во 13 часот.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Фудбал

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Read more

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Read more

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Read more

Видал: Интер докажа дека има квалитет за Скудетото

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Видал: Интер докажа дека има квалитет за Скудетото

Читај повеќе