Нов успех на НАСА: OSIRIS-REx собра примероци од астероидот Бену

Новата мисија на НАСА успешно ја заврши првата фаза од операцијата, откако сондата OSIRIS-Rex се спушти на астероидот за да собере примероци од неговата површина.

Примероците се земени со помош на „ механичка рака“ (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism arm), а потоа се складирани во посебна капсула. Со помош на камерите е откриено дека дел од примероците почнале да се разлеваат надвор, па затоа НАСА испрати команда на леталото што побрзо да ја затвори капсулата и тоа е успешно направено.

Примероците сега се наоѓаат во безбедно запечатен контејнер кој на Земјата ќе пристигне во 2023 година, што значи дека ни преостанува долго патување низ вселената.

Шефот на НАСА Џим Брајдстајн се пофали за досегашниот успех на мисијата и рече дека овие примероци ќе ни помогнат да осознаеме многу повеќе работи за себе и за вселената, што е и целта на овие истражувања.

Моментално, OSIRIS-Rex се наоѓа 330 милиони километри од Земјата. Фокусот на мисијата е враќањето на примероците на Земјата, со што почнува фазата Earth Return Cruise.

Тагови
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Наука

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Read more

Што ако Месечината имаше своја месечина?

Read more

Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Read more

Сите неодговорени прашања за вакцината што го крена светот на нозе

Read more

Гик

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Читај повеќе

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе