Нов вид воздушен транспорт: Би се возеле ли со летечки автобус?

Во време кога бројни компании работат на летечки автомобили или такси, дизајнот на новиот тип eVTOL летало на американската компанија Kelekona отиде чекор подалеку.

Станува збор за дизајн на првиот летечки автобус дрон кој би требало да биде претставен во 2024 година на 30-минутната рута меѓу Менхетен и Хамптон. Билетот ќе чини 85 долари.

Големиот  електричен дрон со вертикално полетување и слетување е наречен следниот летечки автобус. Ќе може да превезува 40 патници или товар од 5 тони, што е значајна разлика од летечките такси возила кои ќе можат да превезуваат по неколку патници.

За да биде возможно тоа, потребен е силен батериски пакет, а Kalekona тврди дека е на добар пат да го реализира тоа.

„Тоа што всушност ние го создаваме е една голема летечка батерија“, изјави Брејден Келекона, основач на компанијата, додавајќи дека дронот го градат околу батеријата. „Ние првин почнуваме од батеријата, па ги додаваме другите работи“, објасни тој.

Анимацијата на летот на летечкиот автобус може да ја погледнете во видеото:

Remote video URL
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Read more

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Read more

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Read more

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Читај повеќе

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Читај повеќе

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Читај повеќе
  • filter

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Читај повеќе

Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Читај повеќе

Audi A1 ќе се пензионира

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе