Нов вирус ви го „краде“ лицето, на мета се и Android и iOS

Дизајниран да ги собира информациите за вашето лице, злонамерниот софтвер Gold Pickaxe обично се маскира како легитимна апликација за да ги измами луѓето да ја преземат и се смета за тројанец за оперативните системи Android и iOS.

Се појави нов тип на малициозен софтвер за паметни телефони - Gold Pickaxe, дизајниран да собира податоци за вашето лице, за потоа да може да се злоупотреби за разни измами.

Станува збор за злонамерна мобилна апликација која првпат ја забележала безбедносната компанија Group-IB. Gold Pickaxe обично се маскира како легитимна апликација за да ги измами луѓето да ја преземат и се смета за тројанец за оперативните системи Android и iOS.

За да го шират Gold Pickaxe, криминалците испраќаат пораки имитираат владини функционери. Обично во пораката се обидуваат да ги натераат корисниците да преземаат лажни апликации.

Како функционира Gold Pickaxe?

Откако ќе ја преземете заразената апликација, таа веднаш почнува да собира податоци. Ова вклучува, меѓу другото, гледање пораки, скенирање на историјата на интернет пребарувања, како и пристап до датотеки.

Жртвите се охрабруваат да инсталираат профили за управување со мобилни уреди (Mobile Device Management – MDM). Ова им дава на криминалците речиси целосна контрола врз преземениот уред, бидејќи MDM обезбедува пристап до функции како далечинско бришење, следење на уредот, управување со апликации и многу повеќе.

Gold Pickaxe се разликува од сличниот малициозен софтвер по тоа што се обидува да добие слика од лицето на жртвата, што може да го постигне на еден од двата начини.

Првиот е директно барање до корисникот за скенирање на лицето. Бидејќи обично изгледа како апликации со официјално одобрение од владата, ова барање не звучи необично, но кога корисникот ќе го регистрира своето лице преку апликацијата, тој ги зема податоците и ги испраќа назад до измамникот.

Друг начин е индиректна кражба: некои изданија на софтверот Gold Pickaxe повремено ќе фотографираат преку предната камера со надеж дека ќе ви го „фатат“ лицето. Ако таа не може да го направи тоа, може да испрати фотографии на вашиот телефон за да пронајде една со вашето лице на неа.

Засега, корисниците на iPhone се малку помалку изложени на ризик, бидејќи Gold Pickaxe не може да добие биометриски податоци на лицето од услуги како што е Face ID.

Што можат измамниците да направат со вашето лице?

Gold Pickaxe собира информации за лицето за да помогне во хакирањето на банкарските информации или да создаде длабоко лажни слики и видеа за измама што може да се изврши со нивно користење.

Како да се заштитите од напади со скенирање на лицето?

За почеток, бидете внимателни и не преземајте апликации од сомнителни извори и не паѓајте на социјален инженеринг.

Кога инсталирате апликација, проверете дали сте ги прочитале сите дозволи - ако бара нешто што реално не ѝ треба, тогаш тоа не е вистинска апликација.

Можете исто така да инсталирате антивирусна апликација за да спречите малициозни програми да влезат во вашиот систем. Поставете дополнителни безбедносни мерки, како автентикација со два фактори или некоја друга слична заштита.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе