Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн соопшти продолжување од 12 дена на рестриктивните мерки за заштита од COVID-19, откако кластерот нови случаи се искачи на 29.

Во Нов Зеланд има четири нивоа на алармантност, а Окленд е на Ниво 3 од завчера.

Остатокот од земјата е на Ниво 2, а Ардерн рече дека и двете ќе бидат продолжени.

Нов Зеланд успеа да ја запре заразата со новиот коронавирус и забележа 102 дена без локална трансмисија.

Уште се истражува потеклото на кластерот во Окленд, најголемиот град во Нов Зеланд каде живеат 1,5 милиони луѓе.

Зошто 12 дена?

Премиерката рече дека одлуката за продолжување на рестриктивните мерки е „во согласност со нашиот претпазлив пристап и философијата на Нов Зеланд да се настапи агресивно и рано“.

Таа рече дека за 12 дена очекува кластерот да биде идентификуван и изолиран и дека ќе можеме самоуверено да го вратиме Окленд на Ниво 2“.

На прашањето дали се очекуваат нови случаи од кластерот, Ардерн рече дека кластерот „ќе расте пред да забави“.

Кои се рестриктивните мерки?

Ниво 3, кое е прогласено во Окленд, значи затворање на сите јавни институции и згради – библиотеки, музеи, киносали, игралишта...

Луѓето мора да работат од дома каде што е тоа возможно, а децата се препорачува и охрабрува да учат од дома. До граѓаните се апелира да останат во нивното „домашно опкружување“ кога не се на работа, односно училиште.

Супермаркетите и бензинските станици може да работат, но сите други бизниси каде има „близок контакт“ мора да бидат затворени.

Remote video URL
реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе