Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Б.С.Б.
/ 11.08.2020 / 16:25

Жителите на Окленд, Нов Зеланд се повторно во строг карантин откако по 102 дена се забележани четири нови случаи на заразени со коронавирусот.

Новите четири случаи се членови на едно семејство, но премиерката Џасинда Ардерн сепак одлучи да воведе строг карантин. Цел свет завидува на начинот на кој Нов Зеланд се носат со пандемијата на коронавирус, а брзата реакција на премиерката и покрај периодот од 102 дена без ниту еден случај е доказ на сериозноста на оваа нација во борбата против смртоносната зараза.

Карантинот во Окленд почнува во среда попладне, а остатокот од земјата ќе биде на второ ниво на карантин.

Следењето на контакти веќе е почнато на неколку работни места ширум Нов Зеланд, а блиските контакти на заразени луѓе се контактирани и наредено им е да одат во самоизолација.

Ардерн е загрижена поради потеклото на вирусот, бидејќи семејството нема контакти со патници надвор од земјата, ниту со хотелскиот карантин. Меѓу новозаразените се маж, жена и малолетник.

Ардерн го врати Окленд на трето ниво на карантин за да го спречи ширењето на вирусот. Сите се должни да останат дома освен ако не станува збор за посебни работници. Сите барови, ресторани и јавни сервиси мора да бидат затворени до среда попладне. Забрането е собирање на повеќе од десет луѓе. Задолжително е носењето на заштитни маски.

Ако следењето контакти и тестирањето не резултираат со пронаоѓање на изворот на зараза, карантинот би можел да биде продолжен.

Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Свет

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Read more

Алексеј Навални пуштен од болница

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе