Денови на текстилната индустрија

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Креативната работа на пет средни текстилни училишта и Технолошко-техничкиот факултет при Универзитетот “Гоце Делчев” од нашата земја ќе биде презентирана преку модна ревија која ќе се случи на 24 октомври 2020 (сабота) во Домот за млади во Штип, во организација на Текстилно Трговското Здружение – Текстилен кластер од Македонија во соработка со Моден викенд Скопје и Концепт Моден кластер.

Македонскиот Текстилен кластер во соработка со МВСК и КМК беше организатор на менторски активности како дел од новиот проект од ИПА пограничната програма Бугарија - Северна Македонија "Современата текстилна индустрија како атрактивна кариерна патека за младите генерации и придонесувач за економски развој и социјален просперитет на прекуграничниот регион  јули 2019 - ноември 2020".

Од декември 2019 година, на капсулните колекции изработени од текстилен отпад под менторство на дизајнерката Ирина Тошева, работеа  учениците од средните училишта во Северна Македонија: „Димитар Мирасчиев“ (Штип), „Ацо Русковски“ (Берово), „Миле Јаневски Џингар„- Македонска Каменица, Ванчо Прке“(Виница) и „Методи Митевски-Брицо“(Делчево) како и Технолошко-техничкиот факултет при Универзитетот “Гоце Делчев” Штип. 

Мотив на проектот е текстилната индустрија да се прикаже како атрактивна кариерна гранка за младите луѓе и придонесувач во економскиот развој на земјата. Клучна цел е да се обезбеди стручно образование што го покрива целиот спектар на активности во модата и текстилот и да развие студенти со глобална визија, чувство на општествена одговорност, критичко и креативно размислување. На тој начин новата генерација на модни дизајнери и инженери ќе го водат и зајакнат развојот на модната и текстилната индустрија во земјата.

„Во овие неколку продуктивни месеци запознавме прекрасни професори, кои секојдневно се борат со огромни предизвици да ги мотивираат своите ученици. Посетивме и основни училишта во Виница, Штип и Берово зборувајќи за оптимизација во производството и одржливите практики. Организиравме и посети на текстилни компании, каде со учениците внимателно го набљудувавме процесот на производство во конфекциите Линеа, Фаммоде, Ларс, МК Елена, Полотекс, БТБ и Текстил М“,изјави менторката Тошева.

„Со учениците и студентите разговаравме на темата одржлива мода и циркуларна економија, презентирајќи им ги најразличните техники на доработка, како инспирација за дизајнирање со текстилен отпад. Пандемијата и карантинот беа добра лекција, која овозможи повеќе размислување околу одржливиот концепт на дизајнот. Дизајнот со нула отпад всушност не е нова технологија, туку е нов начин на размислување – филозофија која те тера да ги оспориш постоечките техники и да станеш покреативен дизајнер. Затоа со нашите млади креативци под менторство на дизајнерката Ирина Тошева, имавме можност да креираме иновативни одржливи колекции“, изјави Наташа Сивевска, директор на текстилниот кластер.

Во организација на Текстилно Трговско Здружение – Текстилен кластер од Македонија во соработка со Моден викенд Скопје и Концепт Моден кластер, колекциите ќе бидат прикажани на модната ревија наречена “Денови на текстилната индустрија - промоција нa младата генерација” на 24 октомври, 2020 во Дом на Млади во Штип во 13:00 часот.

Организаторите нагласуваат дека за време на настанот ќе бидат применети сите мерки и препораки за заштита и превенција од COVID-19.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Стил

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Read more

Кој е најсекси маж за 2020?

Read more

Прва дама со стил: Најдобрите модни комбинации на Меланија Трамп

Read more

Како изгледа совршената жена во 2020 година?

Read more

Магазин

Како да го ублажите падот од височина до степен на преживување?

Читај повеќе

Кафуле во Рим во кое разговорите за коронавирусот се строго забранети

Читај повеќе
  • play_arrow

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Читај повеќе

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Битка за Мадрид: Фемен против фашисти

Читај повеќе

На „наследничката на Стив Џобс“ ѝ се закануваат 20 години затвор

Читај повеќе

Елон Маск стана побогат од Бил Гејтс

Читај повеќе
  • play_arrow

Емотивната божиќна реклама на Disney ќе ве потсети што е најважно во животот

Читај повеќе

Европска земја која е шампион во борбата против корoната

Читај повеќе