Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Битолчанецот Никола Зацески се пофали со одлична изведба на македонскиот хит „Лихнида кајче веслаше“ проследен со видео-запис.

Песната компонирана од Ефто Пупиноски со текст на Мирослав Кузман и аранжман на Миодраг Божиноски која во 1986 година го освои првото место на „Фолк Фест Валандово“ после 35 години доби уште една верзија.

Зацески, кој од 10-годишна возраст свири пијано, предавал како професор со средното музичко училиште „Климент Охридски“ во Битола, од 2018 е преселен во Австралија, 

„Со огромно задоволство ви ја претставуваме 'Лихнида' во едно поинакво светло. Длабоко од моето срце и душа произлезе инспирацијата за овој проект, а особено ми е драгоцен бидејќи и јас ќе дадам мал допринос во збогатувањето на нашиот мозаик на македонски песни, кои треба вечно да бидат препејувани и слушани од сите наши нови генерации. Се надевам ќе уживате во нашата магична бајка“, напиша Зацески на Facebook по повод објавувањето на спотот за „Лихнида“.

Remote video URL

Неговата „Лихнида“ ја сними студио XL Momirovski, обработката и оркестрацијата ја направи Никола Мицевски, видео монтажата е на Даниел Ковески, продукцијата на Creatix Production, а на виолина свират Владимир Крстев и Илија Филиповски.

Оваа е прва песна од неговиот нов албум кој ќе биде со преработки на стари македонски песни во придружба на „Симфониски Оркестар“.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

МК сцена

Почнува 36-тото издание на Макфест

Read more

Откажани фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling

Read more

Кој сѐ ќе настапи вечер на Здраво Млади 11?

Read more

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за трилер хоророт „Night Teeth“

Читај повеќе
  • play_arrow

22 септември 1994, беше прикажана првата епизода од култните „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Читај повеќе

Почина актерот Вили Гарсон, познат по улогата во „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Handmaid’s Tale“ постави нов рекорд кој не е за фалење

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот тизер за продолжението на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе