Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Како и секој четврток, Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ECDC) ја ажурираше корона мапата на ЕУ.

Боите за поединечни области се одредуваат со комбинација на потврдени случаи на инфекција во изминатите 14 дена на 100.000 жители и процентот на тестираната популација.

Врз основа на оваа карта, секоја земја може да ги заостри или ублажи условите за влез на патници.

URL

Веќе неколку недели нема зелена или портокалова зона, а како што можеме да видиме на овонеделната мапа, темноцрвената зона се шири во Европа и речиси и да нема земја што не е во оваа боја.

Само одредени региони на Полска и Романија се во црвено.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Свет

Пожар на траект на Филипините, најмалку седум загинати

Read more

Русија предупредува: Артикот може да стане бојно поле

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Read more
 

Вести

  • filter

Пожар на траект на Филипините, најмалку седум загинати

Читај повеќе

Русија предупредува: Артикот може да стане бојно поле

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе