Нова тура штетни апликации отстранети од Play Store, избришете ги ако ги имате

Аналитичарите на малициозен софтвер од рускиот производител на антивируси Dr.Web открија голем број малициозни апликации за Android во продавницата на Google Play, кои се преземени од повеќе од два милиони луѓе.

Апликациите откриени од Dr.Web се претставени како корисни услужни програми и апликации за оптимизација на системот, но во реалноста тие лошо влијаат на перформансите на уредот.

Една апликација истакната од Dr.Web е TubeBox - страница која имаше милион преземања пред Google да ја отстрани од Play Store. TubeBox ветува парични награди за гледање видеа и реклами во апликацијата, но никогаш не го исполнува ова ветување, наместо тоа покажува грешки кога корисниците се обидуваат да ги искористат собраните награди. Истражувачите од Dr.Web велат дека с è е во насока да ги задржи корисниците што подолго во апликацијата, гледајќи ги рекламите од кои заработуваат програмерите.

Покрај оваа апликација за рекламирање, во октомври продавницата Google Play се појавија и апликациите  Bluetooth device auto connect што имаше 1 милион преземања, Bluetooth & Wi-Fi & USB driver со 100.000 преземања, Volume, Music Equalizer што имаше 50.000 преземања и Fast Cleaner & Cooling Master со 500 преземања.

Овие апликации ги вчитуваат веб-локациите според упатствата што ги добиваат од серверот, генерирајќи лажни прикази на реклами на заразени уреди.

Dr.Web, исто така, откри голем број апликации на Google Play за кои тврди дека се поврзани со руски банки и инвестициски групи, од кои секоја во просек има околу 10.000 преземања.

Овие апликации беа промовирани преку реклами во други апликации, каде што ветуваа враќање на инвестицијата. Меѓутоа, апликациите водат до страници каде што личните податоци на жртвите се земаат со измама (phishing).

За да се заштитите од лажни апликации на Google Play, секогаш проверувајте дали има негативни критики, внимавајте на политиката за приватност и не заборавајте да ја посетите веб-страницата на девелоперот за да ја потврдите автентичноста на апликацијата.

Одржувајте го бројот на апликации инсталирани на уредот на минимум и периодично проверувајте дали функцијата Play Protect на Google е активна.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе