Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Европската ракета Ariane 6 е на својот прв лет во вселената по лансирањето од Европскиот вселенски центар во Куру, Француска Гвајана.

Ракетата била лансирана околу 16 часот по локално време.

Со ова лансирање, европскиот вселенски сектор се надева дека ќе ја остави зад себе кризата во секторот за лансирање и повторно ќе воспостави пристап до сопствените сателити во вселената.

Remote video URL

Ariane 6 е наследничка на Ariane 5, која функционираше од 1996 година до летото 2023 година. Дизајнирана е да лансира сателити во вселената за комерцијални и јавни клиенти и е значително поевтина од нејзината претходничка.

До крајот на оваа година, Ariane 6 треба да го има првото комерцијално лансирање.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Вести

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе