Новата KIA Optima - конкуренција во класата на Passat

KIA по одличната работа со SUV и компактните модели, продолжува да работи со исто темпо. Деталите и изгледот на новата KIA Оptima се преставени во Јужна Кореја, а новиот автомобил пристигнува во продажба наредниот месец. Наскоро се очекува биде претставена верзијата за европските и американските купувачи.

По многубројните најави и скици, KIA ја претстави новата Optima која со дизајнот е вистински конкурент на европскиот пазар. На атрактивната силуета најпрво се забележуваат предните LED светла чијшто дизајн е преземен од моделот Cadenza.

Новата Optima е долга 4,905 милиметри. Благодарение на новиот дизајн е пониска за 20 милиметри.

Од KIA сè уште не сакаат да ја покажат внатрешноста на новата Optima, но од скиците откриваат дека KIA сака да се приближи до премиум сегментот, како со дизајнот така и со уредувањето на внатрешноста.

Засега не е познато кога KIA ќе ја претстави новата Optima во Европа, но со оглед на тоа дека на домашниот пазар пристигнува во декември, логично е во Европа да пристигне во втората половина од наредната година.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе