Нови 123 случаи на COVID-19, 17 починати

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на COVID-19.

Во:

-Скопје 64

-Битола 9

-Куманово 7

-Охрид 5

-Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица по 4

-Тетово 3

-Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово по 2

-Кичево, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш, Делчево, Виница и Македонска Каменица по 1

Пријавени се вкупно 17 починати лица: 3 од Куманово (53г, 61г и 82г), по 2 починати лица од Скопје (75г и 78г), Тетово (68г и 85г), Битола (62г и 94г) и Кочани (54г и 71г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Гостивар (72г), Охрид (78г), Струмица (77г), Радовиш (73г) и Виница (61г).

Регистрирани се 3.803 оздравени пациенти од:

-Скопје 2109

-Куманово 252

-Битола 180

-Тетово 178

-Велес 165

-Гостивар 126

-Гевгелија 88

-Кавадраци 82

-Ресен 80

-Неготино 73

-Штип 67

-Охрид 59

-Кичево 52

-Прилеп 46

-Крушево 35

-Кочани 30

-Свети Николе 24

-Радовиш и Делчево по 22

-Струмица 18

-Демир Хисар 17

-Виница 16

-Струга 14

-Богданци 13

-Демир Капија 9

-Крива Паланка 8

-Дебар 6

-Берово и Пехчево по 3

-Пробиштип, Валандово и Македонска по 2

*Од вкупниот број на оздравени, 3564 се пријавени како позитивни во периодот 01.01-31.03.2021. Се работи за лица кои не се пријавени досега како оздравени до ИЈЗ, а кај кои се поминати 20 дена од позитивен резултат. Овие лица за време на болеста биле хоспитализирани или немале матичен лекар или се странски државјани па затоа не излегол предлог за оздравување во епидемиолошките служби на ЦЈЗ/ПЕ.

Досега во земјата се направени вкупно 748.069 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Македонија

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Read more

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Read more

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Read more

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Read more
 

Вести

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе

Филипче: До крајот на летото би можеле да стекнеме колективен имунитет

Читај повеќе

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Читај повеќе