Нови 345 случаи од 2.455 тестирања, 8 починати и 289 оздравени

Во последните 24 часа се направени 24.55 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на COVID-19, оздравени се 289 пациенти, а починати се осум пацинети сите во болнички услови, информира Министерството за здравство.

Од новите случаи на COVID-19 129 се во Скопје, Куманово-21, Дебар-9, Штип-12, Прилеп-26, Тетово-10, Струга-8, Велес-13, Битола-6, Охрид-23, Кавадарци-31, Гостивар-1, Гевгелија-7, Струмица-9, Крива Паланка-6, Радовиш-5, Крушево-4, Пробиштип-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-14.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од: Скопје-124, Куманово-19, Штип-12, Прилеп-16, Тетово-27,  Велес-9, Битола-18,  Гостивар-10, Гевгелија-4, Струмица-5, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-2, Берово-7, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-6, Ресен-3.

Починати се осум лица, еден пациент од Струга (69г), двајца од Велес (82 и 57г), еден од Битола (82г), еден од Гостивар (70г), еден од Гевгелија (78г), еден од Струмица (81г) и еден пациент од Валандово (48г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86.494, бројката на оздравени пациенти е 67.453, на починати е 2.622, а бројот на активни случаи изнесува 16.419. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 37455, активни 10022
• Куманово 4886, активни 476
• Дебар 682, активни 136
• Штип 3379, активни 184
• Прилеп 4372, активни 384
• Тетово 4870, активни 698
• Струга 2094, активни 234
• Велес 2867, активни 390
• Битола 3112, активни 392
• Охрид 2566, активни 452
• Кавадарци 2286, активни 500
• Гостивар 3457, активни 433
• Гевгелија 1215, активни 216 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2391, активни 438
• Крива Паланка 671, активни 104
• Радовиш 649, активни 73
• Крушево 173, активни 21
• Кочани 1652, активни 169
• Пробиштип 462, активни 34
• Демир Хисар 239, активни 29
• Македонски Брод 227, активни 13
• Пехчево 165, активни 22
• Берово 543, активни 68
• Валандово 318, активни 34
• Виница 463, активни 62
• Делчево 683, активни 204 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 201, активни 16
• Свети Николе 1050, активни 65
• Кичево 1613, активни 179
• Ресен 668, активни 114
• Неготино 1085, активни 257 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.455 теста се преку: ИЈЗ-650, ЦЈЗ Скопје-54,  Авицена-425, Биотек-245, МАНУ -105,  Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина со PCR метода -428, лабораторија Лаор –197, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-78, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-29, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -81, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на COVID-19. 

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Македонија

Скопјани колатерална штета на препукувања, Арсовска вели не преговара со луѓе што уценуваат

Read more

Случај Денис Тот: Кривичен денеска ќе ја соопшти пресудата за тројцата обвинети за убиство

Read more

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Read more

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Read more
 

Вести

Волстрит паѓа втор ден по ред, Apple меѓу најголемите губитници

Читај повеќе

Скопјани колатерална штета на препукувања, Арсовска вели не преговара со луѓе што уценуваат

Читај повеќе

Случај Денис Тот: Кривичен денеска ќе ја соопшти пресудата за тројцата обвинети за убиство

Читај повеќе

Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Читај повеќе

Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Читај повеќе

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Читај повеќе

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Читај повеќе

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе