Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Во изминатите 24 часа регистрирани се 392 нови случаи на COVID-19, починале 17 лица, а оздравеле 339 пациенти. Дополнително во „Мој термин“ пријавени се уште три починати лица во периодот од 12 до 22 септември, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на COVID-19, и тоа во Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, Прилеп и Велес – по 16, Кичево – 14, Тетово, Охрид и Штип – по 11, Гевгелија и Крива Паланка – по седум, Кратово – шест, Радовиш и Валандово – по четири, Ресен и Пробиштип – по три, Гостивар, Струмица, Делчево и Виница – по двајца, Неготино, Дебар, Берово и Демир Капија – по еден.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица. Од нив осум починати се од Скопје (98г, 82г, 79г, 79г, 79г, 74г, 69г и 69г), двајца од Кочани (89г и 82г) и по едно починато лице од  Гостивар (80г), Тетово (46г), Велес (78г), Радовиш (68г), Штип (66г), Битола (86г) и Валандово (85г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште три лица, со датум на смрт во период од 12.09.2021 до 22.09.2021 година. Овие починати лица се: две од Скопје и едно починато лице од Гостивар. Починатите се на возраст од 67 до 93 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите две лица се починати во домашни услови, посочуваат во соопштението од Министерството за здравство.

Регистрирани сe 339 оздравени пациенти – од Скопје – 195, Тетово – 16, Велес и Струмица – по 14, Кавадарци и Радовиш – по 11, Кочани и Прилеп – по девет, Кичево – осум, Гостивар – седум, Штип и Свети Николе – по шест, Ресен и Неготино – по пет, Битола – четири, Гевгелија, Берово и Македонски Брод – по три, Куманово, Валандово и Пробиштип – по двајца, Виница, Дебар, Богданци и Пехчево – по еден

Досега во земјата се направени вкупно 1.274.003 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.551 бројката на оздравени пациенти е 170.734, на починати е 6.577, а бројот на активни случаи изнесува 12.240

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82 360, Активни 5689

Куманово 11 230, Активни 967

Тетово 10 792, Активни 945

Прилеп 8989, Активни 304

Гостивар 7947, Активни 490

Битола 7030, Активни 284

Велес 6130, Активни 312

Охрид 5891, Активни 502

Кавадарци 5829, Активни 222

Струмица 5672, Активни 310

Штип 5647, Активни 250

Кичево 3931, Активни 417

Струга 3773, Активни 364

Кочани 3195, Активни 139

Гевгелија 2389, Активни 85

Неготино 2305, Активни 41

Свети Николе 1862, Активни 111

Ресен 1527, Активни 102

Радовиш 1500, Активни 101

Дебар 1446, Активни 123

Крива Паланка 1395, Активни 85

Берово 1206, Активни 33

Делчево 1115, Активни 68

Виница 1020, Активни 52

Пробиштип 907, Активни 46

Валандово 806, Активни 37

Богданци 544, Активни 11

Кратово 549, Активни 57

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 463, Активни 28

Демир Хисар 431, Активни 19

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 310, Активни 5

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Македонија

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Read more

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Read more

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Read more

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе