Нови 398 случаи на заразени, 18 оздравени, четворица починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи со COVID-19.

Новите случаи на заболени се регистрирани во: Скопје – 136, Тетово – 86, Гостивар – 46, Куманово и Кичево – по 23, Битола – 15, Охрид и Струмица – по 13, Дебар – 10, Струга – 6, Кавадарци – 5, Кочани – 4, Прилеп и Валандово – по 3, Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по 2, Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 1. 

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Битола – 4, Куманово – 3, Радовиш – 2, Штип и Берово – по 1. Пријавени се четири починати пациенти од кои тројца од Куманово (29г,49г и 74г) и еден од Гостивар (78г). Починати се во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 6.383 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-68, ЦЈЗ Тетово–47, ЦЈЗ Куманово–75, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-429, Биотек-158, Систина-96, лабораторија Лаор-939, Синлаб-12, Ремедика-4, Плодност–56, Генеа–5, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.077.

Досега во земјата се направени вкупно 1.019.192 тестирања на COVID-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 158.025 бројот на оздравени пациенти е 150.524, на починати е 5.507, а на активни случаи изнесува 1.994.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 69.397, Активни 603
Куманово 9.058, Активни 145
Прилеп 8.354, Активни 24
Тетово 7.924, Активни 572
Битола 6.373, Активни 57
Велес 5.488, Активни 12
Гостивар 5.420, Активни 221
Кавадарци 5.175, Активни 18
Охрид 5.061, Активни 40
Штип 4.977, Активни 12
Струмица 4.189, Активни 59
Струга 3.013, Активни 30
Кочани 2.818, Активни 22
Кичево 2.681, Активни 73
Гевгелија 2.197, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.530, Активни 5
Ресен 1.238, Активни 4
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.173, Активни 9
Берово 1.043, Активни 10
Делчево 975, Активни 1
Дебар 990, Активни 46
Виница 892, Активни 6
Пробиштип 790, Активни 1
Валандово 677, Активни 8
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 366, Активни 7
Пехчево 276, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во декември

Read more

Македонија

Скопјани ќе имаат парно во декември, набавен е гас

Read more

Лажна е дојавата за бомба во скопското ОУ „Кочо Рацин“

Read more

Славески не заслужува да биде претседавач на Совет на главен град, истакна Ковачевски

Read more

Укината одредбата за право на надоместок поради попреченост „најдоцна до 65-годишна возраст“

Read more
 

Вести

Скопјани ќе имаат парно во декември, набавен е гас

Читај повеќе

Лажна е дојавата за бомба во скопското ОУ „Кочо Рацин“

Читај повеќе

Славески не заслужува да биде претседавач на Совет на главен град, истакна Ковачевски

Читај повеќе

Укината одредбата за право на надоместок поради попреченост „најдоцна до 65-годишна возраст“

Читај повеќе

Ковачевски вети намалување на данокот за менструални производи на 5%

Читај повеќе

Првиот контејнер со контамирана земја од ОХИС замина за Германија

Читај повеќе

Град Скопје го раскина договорот со „Слобода превоз“

Читај повеќе

Нови дојави за бомби во 8 скопски училишта

Читај повеќе

Недела останува неработен ден, одлучи Уставниот суд

Читај повеќе