Нови 444 случаи на COVID-19, 894 оздравени и 21 починат

Нови 444 случаи на COVID-19 се регистрирани во последните 24 часа од 2.518 направени тестови.

Од нив, во Скопје – 209, во Куманово – 26, Тетово – 13, Прилеп – 5, Гостивар – 12, Штип – 8, Битола – 8, Велес – 26, Охрид – 26, Струмица – 8, Кавадарци – 32, Струга – 11, Кичево – 10, Свети Николе – 1, Гевгелија – 3, Ресен – 1, Крива Паланка – 3, Радовиш – 5, Делчево – 16, Пробиштип – 3, Виница – 3, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 2, Богданци – 2, Кратово – 3, Демир Капија – 6 и Пехчево – 1.

Институтот за јавно здравје регистрира и 894 оздравени пациенти од: Скопје – 497, Куманово – 21, Тетово – 49, Прилеп – 30, Гостивар – 14, Штип – 8, Битола – 6, Велес – 10, Охрид – 18, Струмица – 7, Кавадарци – 47, Струга – 5, Кочани – 4, Кичево – 11, Свети Николе – 6, Гевгелија – 3, Неготино – 21, Дебар – 20, Ресен – 4, Крива Паланка – 15, Радовиш – 2, Берово – 12, Делчево – 39, Пробиштип – 4, Виница – 4, Македонски Брод – 1, Богданци – 3, Кратово – 2, Крушево – 3, Македонска Каменица – 16, Демир Капија – 8, Пехчево – 3, Дојран – 1.

Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91.161, бројката на оздравени пациенти е 79.621, на починати е 2.812, а бројот на активни случаи изнесува 8.728.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39671, активни 4855
• Куманово 5139, активни 381
• Тетово 5045, активни 326
• Прилеп 4527, активни 186
• Гостивар 3589, активни 218
• Штип 3484, активни 142
• Битола 3196, активни 161
• Велес 3037, активни 257
• Охрид 2749, активни 358
• Струмица 2514, активни 288
• Кавадарци 2504, активни 296
• Струга 2186, активни 147
• Кочани 1714, активни 82
• Кичево 1704, активни 127
• Свети Николе 1068, активни 30
• Гевгелија 973, активни 95
• Неготино 953, активни 88
• Дебар 741, активни 88
• Ресен 728, активни 101
• Крива Паланка 716, активни 44
• Радовиш 690, активни 43
• Берово 577, активни 37
• Делчево 575, активни 141
• Пробиштип 503, активни 39
• Виница 485, активни 31
• Валандово 325, активни 12
• Демир Хисар 243, активни 9
• Македонски Брод 242, активни 11
• Богданци 224, активни 29
• Кратово 218, активни 18
• Крушево 200, активни 26
• Македонска Каменица 190, активни 20
• Демир Капија 188, активни 26
• Пехчево 181, активни 11
• Дојран 82, активни 5

Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на COVID-19. Од Министерството посочуваат дека од евидентираните починати, 10 се со датум на смрт од претходните три недели денес пријавени во ИЈЗ.

реклама

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Read more

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Read more

Македонија

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Read more

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Read more

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе