Нови 619 случаи на COVID-19 од 1.253 тестови и 803 оздравени пациенти

Во последните 24 часа регистрирани се нови 619 случаи на COVID-19 од направени 1.253 тестови, како и 803 оздравени пациенти, информираат од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи од Скопје се 265, Битола 41, Охрид 32, Куманово 31, Велес и Струмица по 22, Тетово и Кавадарци по 21, Неготино 19, Прилеп 18, Штип 16, Гостивар и Кочани по 14, Струга 12, Кичево и Гевгелија по 11, Ресен 7, Свети Николе и Берово по 6, Радовиш, Делчево и Богданци по 5, Крива Паланка 4, Дебар 3, Кратово и Македонски Брод по 2 и Валандово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево по 1.

Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.

Регистрирани се и 803 оздравени пациенти и тоа од Скопје 287, Тетово 62, Прилеп 59, Велес 42, Куманово 40, Гостивар 38, Битола и Кавадарци по 37, Охрид и Штип по 22, Радовиш 19, Гевгелија 17, Струмица и Кочани по 16, Крушево 14, Кичево 11, Неготино 10, Берово и Демир Хисар по 8, Дебар и Виница по 6, Струга 5, Кратово и Македонски Брод по 4, Ресен и Свети Николе по 3, Богданци и Дојран по 2 и Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица, но согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани четири починати лица од: Охрид (94г), Битола (80г), Куманово (84г) и Штип (72г). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30.07 – 03.08.2022 година.

Направени се 1.253 теста преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-37, лабораторија болница Козле-18, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-13, Биотек-39, Систина-43, лабораторија Лаор-2, Синлаб-5, Ремедика-1, Плодност-3, Генеа-3, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб-1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 515.

Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905.

Дистрибуција по градови 

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157.575,  Активни   1.560

Куманово    17.802,  Активни    186

Битола      17.310,  Активни    273

Прилеп      15.125,  Активни    149

Тетово      14.266,   Активни    158

Кавадарци   11.704, Активни    178

Велес             10.561, Активни    115

Гостивар    10.137, Активни    124

Охрид             9.909, Активни     239

Струмица    8.625, Активни     112

Штип             8.575, Активни     96

Кичево      5.972, Активни     49

Кочани      5.383, Активни     70

Струга      5.076, Активни     96

Гевгелија   4.703, Активни     63

Неготино    4.031, Активни     77

Ресен           2.960, Активни     38

Радовиш     2.766, Активни     68

Свети Николе      2.751, Активни     16

Крива Паланка     2.573, Активни     25

Делчево     2.055, Активни     32

Берово      1.783, Активни     32

Дебар            1.780, Активни     31

Валандово   1.575, Активни     15

Виница      1.438, Активни     12

Пробиштип   1.292, Активни     4

Богданци    1.075, Активни     16

Кратово     1.070, Активни     24

Крушево     1.000, Активни     20

Демир Хисар 904, Активни      9

Македонски Брод   776, Активни      4

Демир Капија      617, Активни      6

Македонска Каменица     531, Активни      4

Пехчево     498, Активни      4

Дојран      364, Активни      0.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Македонија

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Read more

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Read more

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Read more

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе