Новиот авион на Airbus изгледа како да е од научно-фантастичен филм

Компанијата Airbus претстави нов модел на авион кој изглед како да е излезен од научно-фантастичен филм. Станува збор за моделот Maveric, претставен на Саемот за авијација во Сингапур.

Со новиот дизајн Airbus настојува да се оддалечи од долгогодишната традиција трупот на авионот да биде во облик на цевка. Моделот е во почетна фаза на развој и е според концепт кој главно се користи кај воените авиони.

Проектот е започнат во 2017 година, а со тестирање со далечинско управување започна во 2019 година. Иако изгледа како да е од научно-фантастичен филм, авионите со дизајн како Maveric може да станат реалност.

Со оглед на тоа што авионот ќе биде многу поширок внатрешноста на леталото ќе биде поинаку организирана, односно ќе има повеќе простор.

реклама

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

Дали го искористивте годишниот одмор?

Читај повеќе

Победа на денот!

Читај повеќе

Сечено, лепено, монтирано: Кинезите се пофалија со „напад“ на американска база

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Читај повеќе

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе