Новиот бенд Вселенаутика се претстави со првиот сингл

Македонската музичка сцена е побогата за нов бенд кон денеска го објави својот прв видео-запис за нумерата со наслов „Ива“.

Бендот го сочинува триото Емил Бакев како фронтмен, Љупчо Стевановски на гитара и Огнен Митев кој е продуцент кој живее и работи во Минхен, познат како Fussflow.

„Членовите на бендот 'Вселенаутика' се собраа да прават нова музика на скопската Стара Рампа, каде што всушност вежбаа уште во средношколските денови. Сега, со искуството собрано во далечни земји и на разбранувани мориња, спремни се да ја споделат својата сонична визија со македонската јавност“, вели Бакев во изјава за Кајгана.

Remote video URL

Го прашавме и од каде е идејата за интересното име на бендот: „Вселенаутичар е астронаут-wannabe во земја без астрономска опсерваторија, а камо ли вселенска програма. За разлика од вистинските космонаути, вселенаутичарот не живее претерано здраво и не е загрижен поради вишокот килограми - впрочем, борбата со земјината тежа ја искусува само после излегување во град. Од друга страна, во недостаток на инфраструктура и средства, поборниците на вселенаутиката имаат исклучително развиена фантазија и свират гитара подобро од Крис Хедфилд“.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

МК сцена

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Read more

Богата музичка програма на фестивалско Скопје

Read more

Џамбазов се скара со македонските дискотеки: За вас сум недостапен

Read more
 

Сцена

Камерон Дијаз излегува од пензија за да снима филм со Џејми Фокс

Читај повеќе

„Killing in the Name“ на рипит

Читај повеќе
  • play_arrow

Ќерката на Ума Турман: Немаше да постојам ако мајка ми не абортирала кога била млада

Читај повеќе
  • play_arrow

Дакота Џонсон за „Fifty Shades of Grey“: Да знаев како ќе се снима, немаше да се согласам

Читај повеќе

Пејачот Ар Кели осуден на 30 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите непланирани моменти кои останаа на The Big Bang Theory

Читај повеќе
  • play_arrow

Вештерките се враќаат: Погледнете го тизерот за „Hocus Pocus 2“

Читај повеќе

Сега е официјално – реклами и на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Најуспешниот филм во 2022 година заработи над милијарда долари

Читај повеќе