Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Нов детектор за гравитациски бранови базиран на кварц сними два мистериозни сигнали во првите 153 дена од работењето.

Не е јасно што точно се овие сигнали, ниту што ги предизвикува. Засега е рано да се извлекуваат заклучоци, но следната работа на детекторот може да го намали изборот на опции.

„Возбудливо е што ова покажува дека новиот детектор е чувствителен и дава резултати, и сега треба да утврдиме што значат тие резултати. Ова е првпат да покажеме дека овие уреди може да се користат како високо чувствителни детектори за гравитациски бранови“, изјави физичарот Мајкл Тобар од Универзитетот Западна Австралија.

Огромните детектори LIGO и Virgo

Првото револуционерно откритие на гравитационите бранови беше направено пред само шест години. Оттогаш, детекторите LIGO и Virgo покажаа дека вселената „ѕвони“ до неодамна непознати гравитациони бранови како резултат на судир помеѓу црни дупки и неутронски ѕвезди.

Но, овие детектори се огромни, со краци долги 4 километри. Гравитационите бранови влијаат на ласерите долж овие краци, создавајќи интерференциски модели. Технологијата досега беше оптимизирана за бранови со ниска фреквенција, пишува Science Alert.

Гравитационите бранови со висока фреквенција се многу потешки за откривање, но дефинитивно вреди да се истражат. Брановата должина на гравитационите бранови е пропорционална со големината на универзумот; оние што се случуваат подоцна се поголеми, така што пократките бранови со висока фреквенција би можеле да откријат информации за Големата експлозија и универзумот од почетокот на времето.

Примордијални црни дупки и облаци од темна материја?

Хипотетичките објекти како што се бозонските ѕвезди и примордијалните црни дупки, исто така, би можеле да бидат високофреквентни извори на гравитациони бранови од неодамнешното минато. Овие бранови можат да бидат произведени дури и од облаци од темна материја.

Тобар и неговиот колега физичар Максим Горијачев дизајнираа десктоп-детектор за високофреквентни гравитациони бранови во 2014 година, и сега тие ги спроведуваат првите набудувања заедно со меѓународен тим.

Самиот детектор е кварцен кристален диск сместен во вакуумска комора заштитена од зрачење за подобро да спречи пречки. Тимот спроведе два пилот-теста; прво на 12 мај 2019 година, а вториот на 27 ноември 2019 година, и секој пат детекторот откривал мистериозни сигнали.

Но, постои можност овие гравитациони бранови да се произведени од механички стрес во внатрешноста на дискот или од внатрешен радиоактивен настан предизвикан од надворешно јонизирачко зрачење.

За време на следното придвижување на детекторот, експертите ќе додадат втор кристал за да ги исклучат космичките зраци. Ова треба да помогне во стеснување на причината за откриените сигнали.

„Овој експеримент за пребарување на гравитациони бранови со висока фреквенција е еден од двата моментално активни во светот, и имаме планови да го прошириме нашиот опсег на уште повисоки фреквенции, кои досега воопшто не биле истражени“, рече Тобар.

Студија Rare Events Detected with a Bulk Acoustic Wave High Frequency Gravitational Wave Antenna беше објавена во списанието Physical Review Letters.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Наука

Месечината се оладила подоцна отколку што мислевме досега

Read more

Што е сината светлина налик експлозија на бомба снимена над Европа?

Read more

Пред 33 милиони години имало големо масовно истребување за кое не знаевме досега

Read more

Leonardo, хибриден робот кој лета и вози скејтборд

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе