Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Apple ги претстави новите модели на iPad Pro, а експертите сметаат дека тие ги донеле можеби најголемите подобрувања. Речиси сè за нив е ново и подобро од порано.

Новиот iPad Pro се напојува со M4, односно четвртата генерација на Apple процесор. Претходните процесори дебитираа во MacBook, така што дебито на новиот процесор заедно со таблет компјутер е добар показател за довербата што Apple ја дава во новиот iPad Pro.

Процесорот е развиен на 3nm процес и е 1,5 пати побрз од M2, додека извршувањето на графичките задачи е до 4 пати подобро. Ефикасноста е двојно зголемена бидејќи M4 може да ги испорача истите перформанси како M2 што ги напојуваше моделите iPad Pro од 2022 година со половина од моќноста. Apple воведе неколку нови функции за Final Cut pro и други апликации со вештачка интелигенција.

Покрај тоа, тој е и најтенкиот производ на Apple во историјата, бидејќи е дури потенок од седмата генерација на iPod Nano, чија дебелина беше 5,4 мм. Дебелината на 11-инчниот модел е 5,3 мм, додека 13-инчниот модел е уште потенок со 5,1 мм. Алуминиумската обвивка на таблетот, која е достапна во сребрена и Space црна боја, е направена од 100% рециклирани материјали.

Кога сме кај екраните, мини-LED и IPS LED станаа минато и беа заменети со OLED технологија. Apple вели дека тоа е „тандем OLED екран“, што значи дека два OLED панели се наредени еден врз друг за да се зголеми осветленоста. Компанијата ветува до 1.000 осветленост на цел екран за SDR и до 1.600 нита за HDR содржина.

Екраните ProMotion можат да ја приспособат брзината на слики помеѓу 10 и 120 Hz, а и двата имаат густина на пиксели од 264 ppi. Тоа значи резолуција од 2.420x1.668 пиксели за 11-инчниот модел или 2.752x2.064 пиксели за моделот од 13 инчи.

По желба, на заштитното стакло може да се изгравира нано-текстура за да се намали отсјајот и да се расфрла помалку амбиентална светлина, но овој додаток чини 130 евра и е достапен само за модели со меморија од 1 и 2 TB.

Apple ја претстави и Pro верзијата на својот Apple Pencil Pro, кој има нов сензор и е чувствителен на стискање, што може да се користи за брзо менување на поставките при цртање. Pencil Pro се поврзува со мрежата Find My, така што е лесно да се најде ако се изгуби.

Има и други додатоци, сосема новата Magic Keyboard која е потенка и полесна и одговара на дизајнот на новите Pro таблети. Оваа тастатура има функционален ред и поголема подлога за следење, а Apple вели дека „целото искуство се чувствува како да користите MacBook“. Ако некому не му треба целосна тастатура, тука е Smart Folio, кој магнетски се поврзува со таблетот и може да го држи под неколку агли.

Новите модели на iPad Pro се достапни онлајн во 29 земји, додека во продавниците на Apple пристигнуваат на 15 мај.

Во зависност од спецификациите и големината, iPad Pro чини од 1.200 до 2.760 евра во Германија.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе