Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Книгата за нарачки за новата California, која се нуди во три верзии и со 2 мотора, е отворена само на домашниот германски пазар, а почетниот дизел модел чини 62.689 евра. Луксузниот кампер ќе биде достапен за авантури во остатокот од Европа дури од крајот на летото.

Германскиот производител продаде повеќе од 280.000 примероци од овој луксузен кампер од лансирањето на California пред 36 години, а најновиот модел сега треба да ја продолжи серијата. Сепак, купувачите надвор од Германија треба да почекаат до крајот на летото за да можат да го купат еден од најпосакуваните европски кампери.

Новата генерација овојпат се базира на новиот Multivan, наместо на комерцијално возило како T6.1. Ова е сосема поинаков Bulli кој може да се пофали не само со дизајн, туку и со капацитет и технологија.

Затоа новата California ќе биде достапна со вкупно пет варијанти. Верзиите на Beach и Beach Tour имаат потреба од туристичко одобрување, и покрај можноста за подигнување на покривот, додека верзиите Beach Camper, Coast и Ocean се сертифицирани како камп приколки и затоа се единствените што ќе можат да имаат кујна внатре како стандардна опрема.

VW првично нуди два погонски агрегати, бензинец со ефикасен 2,0-литарски TSI мотор со максимална моќност од 204 КС и 2,0-литарски TDI дизел со 150 КС, и двата со автоматски менувач и погон на предните тркала.

Меѓу своите средства, новата California е посветена на максималната ефикасност на plug-in хибридниот погонски систем, PHEV со 245 КС, 4Motion погон на 4 тркала и електричен досег од 100 километри. Совршена комбинација за симнување од асфалтот, иако оваа верзија ќе пристигне во 2025 година.

Производителот веќе започна со претпродажба на пазарот, но засега само на домашниот пазар, а California на другите пазари низ Европа ќе пристигне на крајот на летото, кога ќе заврши производството на сѐ уште актуелната верзија. Цената на влезниот модел California Beach Camper со дизел погон во Германија започнува од 62.689 евра, додека почетната цена на бензинската верзија е 70.757 евра со ДДВ.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе