Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед денеска ги започнуваат подготовките за новата сезона, а менаџерот на тимот, Ерик тен Хаг, веќе пристигнал во Манчестер и ги дал првите и конкретни упатства во клупскиот тренинг-центар.

Англиските медиуми пишуваат дека Тен Хаг меѓу другото дал конкретни инструкции во однос на тревната површина во клупскиот тренинг-центар и од персоналот побарал да ја скрати тревата на сите терени на точно 15 милиметри.

Понатаму се наведува дека овој стручњак верува дека таквата трева ќе им помогне на играчите да ја подобрат вештината на додавање, како и да ја забрзаат играта. Претходно тој најави дека многу ќе се фокусира на вежбите со топка, како и на физичката подготвеност на играчите.

Иако навивачите на „Црвените ѓаволи“ го поддржуваат Тен Хаг и првите идеи што ги донесе во клубот, тие се крајно незадоволни бидејќи раководството сè уште нема комплетирано ниту едно засилување, а јасно е дека им требаат минимум четири или пет докажани засилувања за да се вратат во борба за место во Лигата на шампионите.

Реално, тешко е да се зборува за шампионски амбиции, особено ако се знае дека Манчестер Сити и Ливерпул следната сезона ќе бидат уште посилни, а сигурно е дека Челси, Тотенхем, па дури и Арсенал дополнително ќе ја подобрат својата игра и квалитетот на настапите.

Медиумите шпекулираат дека Кристијано Роналдо би можел да го напушти Манчестер Јунајтед поради таквиот став на лидерот, но сигурно е дека ситуацијата значително би се променила доколку „Црвените ѓаволи“ успеат да го комплетираат трансферот на Френки де Јонг од Барселона, особено во време кога „разликата“ во бараната цена е само 10 милиони.

Неговото доаѓање, од друга страна, би покажало една комплетна друга страна на Манчестер Јунајтед.

реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе