Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Не долго по претставувањето на верзијата со три врати, MINI ја претстави новата генерација на Cooper во попрактична каросерија со пет врати.

MINI на крајот на минатата година премиерно ја претстави новата генерација на моделот Cooper (F66), а многумина беа изненадени од одлуката на британската автомобилска компанија под покровителство на BMW дека првото издание на новиот Cooper се придвижува само со електричен мотор.

Неколку месеци подоцна, новиот Cooper беше претставен и во комбинација со мотори со внатрешно согорување. Послабиот 1,5-литарски 3-цилиндричен турбопетрол кој е резервиран за верзијата Cooper C има 156 КС и 230 Nm максимален вртежен момент, што е доволно хечбекот со три врати да достигне 0 до 100 км/ч за 7,7 секунди и да развие 225 км/ч.

Поскапиот и помоќен Cooper S е придвижуван од 2-литарски 4-цилиндричен турбо бензински мотор кој развива 204 КС и 300 Nm максимален вртежен момент. S достигнува 100 км/ч од место за 6,6 секунди и развива 242 км/ч, а преносот на сила до земја во двата случаја се врши исклучиво со помош на 7-степен автоматски менувач.

Истите мотори го придвижуваат подолгиот и попрактичен Cooper со пет врати. Со малку поголема маса во однос на пократката верзија со три врати, Cooper C од 0 до 100 км/ч стигнува за 8 секунди, а Cooper S за 6,8 секунди. Во овој случај, се чини дека е многу поважно што со зголеменото меѓуоскино растојание (дополнителни 7 сантиметри), патниците на задните седишта ќе имаат повеќе простор во пределот на нозете, а со дополнителни речиси 18 сантиметри во однос на должината на каросерија со три врати, ќе има и поголем волумен на багажникот.

MINI ќе ја понуди и новата генерација на Cooper со пет врати во комбинација со атрактивниот пакет JCW (John Cooper Works), но со споменатиот пакет нема да има промени под предниот капак, што на 2-литарскиот мотор ќе му даде уште поголема моќност, што е привилегија што MINI ќе ја нуди само со купери со три врати. Цените сѐ уште не се објавени.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Авто новости

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Голем пад на Tesla во САД

Read more
 

Автомобили

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе