Новите емоџи на iPhone ќе ги разбеснат фанатиците и антиваксерите

Apple се потруди да ги направи новите емоџи за Apple iOS 14.5 за iPhone поинклузивни, така што најголемиот новитет е поврзан со тонот на кожата и полот.

Популарните емотикони „Вубени парови“ и „Парови со срца“ сега имаат многу повеќе варијации на тонот на кожата.

URL

Прилагодувања има и на разните емоџи со брада, па сега ќе има опции „маж: брада“ и „жена: брада“.

Сите овие емотикони беа одобрени од Unicode Consortium во септември, што значи дека снабдувачите можат да започнат да ги интегрираат во нивните производи и услуги.

Сепак, останува на поединечните компании да смислат како ќе изгледаат новите емоџи на нивните уреди и услуги, па затоа, на пример, „смајлито“ на вашиот iPhone изгледа поразлично од тоа на Twitter.

Apple ќе адаптира и некои други емоџи, така што емоџито алпинист на карпа сега ќе има кацига, а емоџито со шприц веќе нема да биде со крв, за да биде порепрезентативно во контекст на пандемијата и всушност претставува шприц за ставање вакцина.

URL

Ваквите измени се очекува да разгорат жестоки дебати меѓу конзервативците, фанатиците и антиваксерите, но се чини Apple се непоколебливи во напорите да бидат инклузивни и прогресивни, за да им овозможат на сите нивни корисници да се изразат најдобро што може.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе