Ново истражување: Брзата храна може многу брзо да го оштети мозокот

Универзитетот во Охајо спроведе истражување за влијанието на брзата храна врз човечкото тело и дојде до шокантни резултати.

Научниците утврдија дека брзата храна како хамбургери, помфрит и пица не само што не е добра за човечкиот метаболизам, туку е и штетна за мозокот.

Истражувачите откриле дека брзата храна му штети на мозокот, а таа штета може да се забележи по само неколку недели консумирање брза храна, пишува списанието Phoenix.

Научникот Рут Бариентос, која беше вклучена во истражувањето, ги коментираше резултатите.

„Резултатите покажуваат дека внесувањето готови производи има директно негативно влијание врз помнењето. За постарата популација, ова значи дека губењето на помнењето поверојатно ќе доведе до Алцхајмерова болест“, рече Бариентос.

Исто така, научниците открија дека храната која содржи омега-3 масни киселини DHA може да ги запре овие негативни процеси. Тие тврдат дека најдобро е да се има урамнотежена исхрана со целосна храна која се состои од свежо овошје, зеленчук и производи од цели зрна.

Продолжете да читате: Најдобри извори на омега-3 масни киселини

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Здравје

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Read more

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Read more

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе