Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Во Грција од оваа година важи новото правило за регулирање на организираните плажи.

Правилото го регулира обезбедувањето јавен пристап до плажите. Според новиот закон, најмалку 50% од површината на плажата мора да остане достапна за јавноста.

Иако туристите сакаат да уживаат на лежалки во баровите на плажа, голем е бројот и на оние кои ја претпочитаат добрата, стара опција – сламена простирка, пешкир и сопствен чадор. Затоа со ентузијазам го дочекаа новото правило.

„Претходно сите лежевме на пешкир... Со години. А потоа почнаа да нè сортираат по куповна моќ. За мене морето не е море ако не сум на песок/ чакал директно со пешкирот. Навиките се чудна работа. За моите деца веројатно подобро е лежалка, но мене ми треба пешкир“, вели една жена која неодамна се вратила од одмор во Грција.

„Нема подобар одмор за мене отколку на сламена простирка, сите така летувавме и уживавме, играјќи карти на плажа“, вели друга.

Во групата Grčka info, еден корисник посочува дека постои и апликација со која можете да пријавите сопственици на барови на плажа во Грција кои зафатиле повеќе од дозволениот и законски предвиден простор на плажа со лежалки и чадори.

Казните за сопствениците се движат од неколку илјади евра до дури 60.000 евра.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Живот

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе