НБА 2022/2023

Ново шоу на Дончиќ: Го среди Хит, исмејуваше судии, правеше потези за паметење

Кошаркарите на Далас Маверикс го победија Мајами Хит со 115:90 на свој терен, а ново шоу приреди Словенецот Лука Дончиќ.

Далас играше подобро од почетокот на натпреварот, особено во одбраната, па создаде голема предност по првата четвртина. Сепак, додека се замина на пауза Мајами донекаде се опорави, па првото полувреме заврши со 60:51 за Маверикс.

Идентично како и на почетокот, така беше и на во второто полувреме, во кое Далас целосно ги уништи гостите и го реши прашањето за победникот. До крајот на натпреварот само одржуваа голема предност за уште една важна победа.

Маверикс до победата ги предводеше брилијантниот Лука Дончиќ, кој оствари нов дабл-дабл учинок. На крајот постигна 34 поени, имаше 12 скока и 7 асистенции.

При еден напад беше испровоциран и од судиите кои му досудија носена топка, што го налути Словенецот. Но, тој го задржа бесот за себе и веќе во следниот напад постигна тројка, по што нешто промрморе и со рацете покажа знак за носена топка исмевајќи ги судиите.

Имаше уште неколку потези за паметење, од кои највпечатлив беше кога по дриблинг низ нозе му додаде на соиграчот Дориан Фини-Смит, кој промаши отворена тројка.

Помош имаше од Динвиди кој постигна 19 поени, додека Оладипо имаше 20 поени за тимот на Мајами.

Далас е на петтото место во Западната конференција со 25 победи и 22 пораза, додека Мајами е на седмата позиција на Истокот со ист сооднос 25-22.