Новото архитектонско чудо во Исланд: Кој не би сакал да живее во оваа куќа?

Во Исланд е осмислен фасцинантен нов проект на станбен објект, во облик на превртен контејнер.

Куќата наречена „The Brutalist House“ е со површина од 750 метри квадратни на две нивоа.

Во приземјето има соба за дневен престој и трпезарија во чиј склоп се наоѓаат бањата и кујната. Креативноста на дизајнот се огледува на терасата од која се простира неверојатен поглед додека уживате пиејќи го утринското кафе.

На следното ниво има спална соба и посебна врата од која може да влезете во панорамски базен.

Дизајнот е на компанијата  LYX arkitekter која е врвна во областа на архитектурата, работејќи одлични проекти за различни уникатни концепти.

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Архитектура

Најдобрите 15 мегапроекти во Њујорк

Read more

15 најневеројатни древни градби низ светот

Read more

15 најлоши дизајни на куќи

Read more

Поглед во најмалиот стан во Њујорк - се изнајмува за 2.000 долари месечно

Read more
 

Магазин

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе