Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Обединетите  Арапски Емирати планираат да испратат жена во веселената. Нура ал Матруши ќе си го исполни сонот од детството и ќе стане првата астронаутка од ОАЕ. Одбрана е меѓу повеќе од 4.000 кандидати за обука во НАСА.

Нура ал Матруши ќе стане дел од шеесет и петте жени кои досега имале прилика да ја истражуваат вселената. На возраст од 27 години, таа исто така би можела да стане и една од најмладите жени во вселената.

Пред неа, рекордот го собори Русинката Валентина Терешкова, која на самостојна мисија беше испратена во 1963 година, кога имаше 26 години.

Веста на Twitter ја соопшти премиерот и шеик Мухамед бин Рашид ал Мактум. Нура по струка е машински инженер, а избрана е како дел од проектот во кој млади астронаути ќе добијат обука во НАСА за да бидат подготвени за идни проекти на истражувања на вселената. Таа е одбрана меѓу повеќе од 4.000 кандидати, а одбран е и Мухамед ал Мула, кој работи како пилот за полицијата во Дубаи.

Нура и Мухамед ќе минат низ обука во вселенскиот центар Џонсон во Хјустон.

URL
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Read more

Вести

И Кинезите слетаа на Марс

Read more

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Читај повеќе

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе