Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Идејата е да се намали бројот на депониите и количината која се исфрла како отпад во истите. Во однос на отпадот, како држава имаме веќе проект планови, но тоа е комплексен и скап процес.

Ова денеска го соопшти министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во одговор на новинарско прашање на прес-конференција во Министерството.

– Идејата е да се воведе циркуларна економија, да се воведе рециклирање на отпадите, тоа е напредокот и иднината. Ние ќе работиме, ќе створиме план за отстранување на овие децениски диви депонии во градот, но истовремено барам од локалните власти да ги спречат луѓето да фрлаат отпад во овие места, вели Нуредини.

Тој истакна дека досега никогаш како Влада не навлегле во компетенциите на локалната власт во однос на менаџирање на отпади.

Во однос на инспекторите, тој нагласи дека ќе побара од нив да бидат поефикасни, но и да се зголеми нивниот број. За мерните станици рече дека порачале делови и верува во најскоро време дека ќе почнат да функционираат.

– Веќе планираме и организиравме една работна група каде ќе ги повикаме сите инспектори и ќе побараме од нив да си ја вршат работата, да излезат на терен, од друга страна тоа ќе го побараме тоа и од локалната самлуправа. Веќе имаме Нацрт закон што се очекува да биде изгласан во наредните три недели до месец дена и со што ќе бидат покриени сите теми поврзани со краткорочните планови, каде се регистрира отпад, каде се палат пожари, рече Нуредини.

Во врска со законот за инспекциски надзор за животна средина, Нуредини рече дека се финализира, се работи на него и се надева ќе го привршат за кратко време.

реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Македонија

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Read more

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Read more

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Read more

По 40 години Пониква добива реконструирани ски лифтови

Read more

Вести

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Читај повеќе

Кралски биограф: Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Струмица, возачот избегал

Читај повеќе

Почина 27-годишен пациент од Липково од компликации од COVID-19

Читај повеќе

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Читај повеќе

Кафе барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа, најавeна нова кривична пријава

Читај повеќе

Приведен дилер од Албанија, запленети над 15 килограми марихуана

Читај повеќе
  • filter

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Читај повеќе

Казнети 761 лице за неносење на заштитна маска

Читај повеќе