Обамејанг ги запре преговорите со Арсенал

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, ќе го напушти клубот по крајот на оваа сезона, разочаран од слабото претставување на „Топџиите“.

Според британскиот таблоид Mirror, напаѓачот од Габон ги прекинал преговорите со лондонското раководство за нов договор.

Обамејанг им порачал на менаџерите на Арсенал дека сака да освои трофеи и не гледа начин како може да го стори тоа со овој тим.

Разочарувањето на Обамејанг доаѓа по најлошата низа на Арсенал по повеќе од 40 години.

Поразот на „Топџиите“ од Брајтон во понеделникот беше деветти по ред натпревар без победа за лондонскиот тим.

30-годишниот Обамејанг е еден од малкуте успешни играчи на Арсенал оваа сезона, постигнувајќи 12 голови на 17 настапи на сите турнири, а за неговиот клуб вкупно запишал 53 голови на 83 настапи во Премиер лигата.

Сепак, единствените трофеи во кариерата на Обамејанг досега се Купот на Франција и Германскиот куп.

Тековниот договор на напаѓачот истекува по 18 месеци, што значи дека ако тој не потпише нов договор, следното лето ќе биде последната шанса на Арсенал да собере пари за еден од неговите најдобри играчи. Во спротивно, може да го изгуби со бесплатен трансфер.

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Фудбал

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Read more

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Read more

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Read more

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Read more

Спорт

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе