Обамејанг: Многу ми е жал за навивачите

Откако Арсенал ја пропушти и последната шанса да освои трофеј сезонава по испаѓањето од Лига Европа, напаѓачот јавно им се извини навивачите за новото разочарување кое тој и соиграчите им го приредија.

Репрезентативецот на Габон признава дека „Топчиите“ едноставно не направиле доволно за да го победат Виљареал и да стигнат до големото финале.

Арсена загуби со 2:1 на гости на првиот натпревар, тој еден гол им влеа надеж, но на реваншот во Лондон заринка и одигра без голови. Така, отиде во неповрат финалето, натпревар кој можеше да ја спаси сезоната ако се знае дека победникот од Лига Европа обезбедува место во Лигата на шампиони наредната сезона.

„Се мачевме да го пронајдеме нашиот ритам во првото полувреме и не му направивме доволно проблеми на Виљареал. А, кога ќе дојдевме до шанса, едноставно среќата не беше на наша страна, кога ја погодив пречката со волеј и оној обид со глава во второто полувреме“, пишува Пјер-Емерик Обамејанг во меч-порограмата за денешниот натпревар против Вест Бром.

„Мислам дека во вториот дел почнавме со далеку поголема енергичност и им направивме притисок, но едноставно не можевме на тој начин да играме цело време и конечно, не најдовме решение за Виљареал“.

Поради очајните резултати Арсенал наредната сезона нема да игра во ниту една од трите европски лиги. „“ се 10-ти со 49 бодови, 7 помалку од Тотенхем кој го држи последното место кое води во новото натпреварување на УЕФА, Европа конференциската лига, и теоретски има шанси да го достигне, но реални такво нешто е тешко остварливо.

„Оваа сезона беше многу тешка за навивачите и ние очајно сакавме да ви дадеме нешто позитивно - многу ми е жал што не го направивме тоа за вас“, заврши Обамејанг.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Фудбал

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Read more

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Read more

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Read more

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Read more
 

Спорт

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Читај повеќе

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе