Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Новиот Volkswagen Golf R се појави на тестирањето на патеката во Нирбургринг, а сега германската компанија објави и тизер со кој го најавува неговото пристигнување.

Новиот Golf R ќе биде најмоќниот Golf во историјата на овој најпродаван германски бренд, а ќе биде претставен на 4 ноември.

Од Volkswagen не открија повеќе детали, но наведоа дека новиот автомобил ќе биде помоќен, подинамичен и подигитализиран за разлика од претходните модели. Новиот Golf ќе има погон на сите четири тркала.

Golf R ќе го движи најмоќната верзија на EA888 2,0-литарски мотор со турбополњач. Засега не е познато колку КС ќе има, но се шпекулира дека ќе има 315 КС.

Се претпоставува дека Golf R ќе биде понуден со 6-степен мануелен или 7-степен автоматски менувач.

Ќе дебитира на 4 ноември, а веднаш потоа ќе започне и продажбата во Европа. Купувачите ќе бираат помеѓу хетчбек и караван.

Remote video URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе